Bejgli recepthez

Mákos és diós bejgli

GK FOOD Gluténmentes nyújtható linzeralap lisztkeverék felhasználásával

 

Hozzávalók a tésztához:

  • 500 g GK Food nyújtható linzer lisztkeverék

    150 g vaj vagy margarin (növényi zsiradék)

  • 100 g tejföl (növényi tejszínt, tej)
  • 10 g friss élesztő (szárított élesztő)
  • 1 db tojás a tésztához + 1 db kenéshez
  • Szóró lisztként köles lisztet használjunk

 

A lisztet a margarinnal morzsoljuk el, majd a többi hozzávalóval együtt gyúrjunk nyújtható tésztát. Ha kissé keménynek találjuk, adjunk hozzá tejfölt vagy más folyadékot. Osszuk két egyforma részre és kis cipók formájában pihentessük fél órát. Nyújtsuk téglalap alakúra (kb.: 30 x 25 cm) a tésztákat majd kenjük meg az előkészített töltelékekkel. Tekerjük fel úgy, hogy zárjuk le a rudak két végét. Tegyük rá a sütőpap

írral bélelt tepsire, takarjuk be tiszta konyharuhával és kelesszük ismét fél órát. Sütés előtt csöppnyi vízzel elkevert tojássárgájával kenjük meg a tetejét, hogy 180 °C –on, 25 – 30 perc alatt szép fényesre süljön.

 

Máktöltelék:

150 – 200 g darált mákot keverjünk el 50 – 100 g cukorral, 1 db citrom reszelt héjával, 1 csomag vaníliás cukor és egy kis csipet őrölt fahéjjal. Forrázzuk le a keveréket 100 – 150 ml tejjel. Ne legyen túl krémes, lágy a máktöltelék, mert eláztathatja a bejglink tésztáját. A tej helyett reszelhetünk bele 1 db közepes nagyságú, hámozott almát (150 g).

 

Diótöltelék:

200 g darált diót elkeverünk 50 – 100 g cukorral, 1 db közepes nagyságú, hámozott, reszelt almával, 1 db közepes nagyságú narancs (150 – 170 g) reszelt héjával és kifacsart levével, 1 csomag vaníliás cukorral és egy csipet őrölt fahéjjal.

 

FONTOS! A mák és a dió helyett ne használjunk a boltokban kapható a mákot és diót pótló keverékeket. Ezek glutént tartalmazhatnak!

 

 

 

 

Kenyérlángos / Langalló

Kenyérlángos friss pogácsa lisztkeverékből

GK Food friss pogácsa lisztkeverék felhasználásával

Hozzávalók:

 

A tészta hozzávalóiból gyúrjunk kissé lágy, de jól nyújtható tésztát. kelesztő tálban, vagy műanyag tasakba csomagolva tegyük hűtőszekrénybe egy éjszakára. Felhasználás előtt köles liszttel megszórt munkalapon gyúrjuk át gyors mozdulatokkal, hogy a tészta ne melegedjen fel. Nyújtsuk és simítsuk zsiradékkal megkent tepsibe. (A tepsi kikenéséhez használhatjuk a szalonnából kisütött zsírt.)

Két gerezd fokhagymát (egy kávéskanál fokhagyma port) és egy kávéskanál sót keverjünk el 200 g tejföllel. Kockázzunk fel 100 g füstölt szalonnát és pirítsuk meg, majd szedjük ki a zsírjából. Vágjunk kockákra egy nagyobb fej vöröshagymát és dinszteljük meg a zsír egy részén. A tepsibe simított tésztára először a dinsztelt hagymát oszlassuk el zsírjával együtt, majd szórjuk meg a szalonnapörccel. Csurgassuk rá a tejfölt majd szórjuk meg kb 150 g reszelt sajttal.

180 – 190 °C –os sütőben 25 – 30 perc alatt süssük készre.

Banános tortácska

Gk Food muffin lisztkeverék felhasználásával

Tojás nélkül elkészíthető recept!

 Hozzávalók:

  • 250 g Gk Food muffin lisztkeverék
  • 1 db közepes érett banán (100 -120 g) pépesen
  • 1 evőkanál Gk Food lenmagliszt
  • 125 g vaj, margarin vagy növényi zsiradék
  • 5 g sütőpor (1 teáskanálnyi)
  • 100 ml folyadék, lehet víz, tej, vagy növényi tej

 

Keverjük a sütőport a muffin liszthez. Habverővel jól dolgozzuk össze a vajat vagy margarint a pürésített érett banánnal és a lenmagliszttel. Folyamatos keverés mellett adjuk hozzá felváltva a muffin lisztet és a folyadékot, hogy csomómentes masszát kapjunk.

A tésztát egyenletes rétegben simítsuk bele egy sütőpapírral bélelt tepsibe.

Ez a mennyiség, egy 25 x 35 cm-es tepsit tölt ki, melyben a kisült tortalap kb.: 1,5 cm vastagságú lesz.

160 °C – on 15-25 perc alatt süssük meg a tortaalapot. Sütéskor vigyáznunk kell, hogy ne égjen meg és ne száradjon ki a tészta. Ha mégis keményebbre sikerül sütni a lapot, ne essünk kétségbe, a krém meg fogja puhítani.

Nagyobb kiszúró formával vagy 10 – 11 cm átmérőjű pohárral vágjunk ki 6 darab kerek lapocskát, amelyeket a következő krémmel meg is tölthetünk.

Tortakrém ötlet:

2 dl tejből vagy növényi tejből 1csomag pudingporral főzzünk sűrű pudingot, majd hűtsük ki. 200-250 g natúr krémsajtot keverjünk habosra 100 g olvasztott fehércsokoládéval és ízlés szerint cukorral. Keverjük össze a pudinggal és tegyük hűtőbe néhány órára. Amikor a krém áthűlt, kenjük meg vele a tortalapokat és díszítsük kedvenc gyümölcseinkkel. A torta külsejét megszórhatjuk a megszárított és morzsákra tört maradék tésztadarabokkal.

Töltött tésztafalatok sütve-főzve, édesen és sósan

Gk Food nokedli lisztkeverék felhasználásával

Tojás nélkül elkészíthető recept!

Hozzávalk:

A hozzávalókból gyúrjunk jól nyújtható tésztát és pihentessük negyed órát. (Ha a tésztánk nem elég rugalmas, töredezik, akkor adjunk hozzá kevés vizet és újból gyúrjuk át.)

Köles liszttel vékonyan megszórt munkalapon nyújtsuk el a tésztát kb. 3 mm vastagságúra. (Ha túl sok köles lisztet szórunk a nyújtófelületre, akkor a tésztánk újból töredezetté válhat.) 6-8 cm átmérőjű pogácsa szaggatóval köröket szaggathatunk a kinyújtott tésztából, de vághatjuk négyzet alakúra is a darabokat. Helyezzük a tölteléket a forma közepére, ecsettel vagy az ujjunkkal vizezzük be a tészta szélét, hogy jól összeragadjon. Hajtsuk félbe a formának megfelelően és villával nyomkodjuk össze a széleket.

Az így elkészített batyukat többféle képen is tálalhatjuk.

 

Kisüthetjük forró olajban és fogyaszthatjuk feltétként vagy önálló fogásként, vagy kifőzhetjük forrásban lévő, sós vízben. Akkor főtt meg a töltött tésztánk, amikor feljön a főzővíz tetejére. Ne főzzük túl! Szűrés után beleforgathatjuk a tölteléktől függően pirított morzsába vagy tálalhatjuk különböző mártásokkal.

Édes töltelékként szóba jöhet lekvár, párolt alma, körte, szilva kis fahéjjal, dióval ízlés szerint édesítve.

Sós töltelékhez padlizsános ragu:

A megtisztított padlizsán száras végét vágjuk le, héjastól daraboljuk kb.:1 cm – es kockákra. Sózzuk meg és hagyjuk állni fél órát. Felhasználás előtt szalvétával itassuk lei róla a vizet. Zsiradékon futtassunk meg 1-2 gerezd zúzott fokhagymát, ügyelve arra, hogy ne égjen meg. Tegyünk rá szintén kockára vágott paprikát, majd néhány perc múlva adjuk hozzá az előkészített padlizsánt. Fűszerezzük gyömbérrel, sóval, mustárral és csöppnyi ecettel. Fedő alatt pároljuk, végül pirítsuk le, hogy tölteléknek megfelelően sűrű legyen.

Babapiskóta

Gk Food gluténmentes piskótaalap lisztkeverék felhasználásával

 Hozzávalók:

 

Az egész tojásokat keverjük habosra, majd kanalanként adjuk hozzá a száraz hozzávalók keverékét. A tésztát töltsük nyomózsákba vagy egyszerű erősebb anyagú nylontasakba, aminek a sarkán vágjunk egy kb. 1-1,2 cm-es lyukat.

Sütőpapírral bélelt vagy zsiradékkal kikent tepsibe nyomjunk babapiskóta alakú halmokat. (A forma kialakításakor az egyenes tésztacsík végei vastagabbak legyenek.)

Süssük 170-180 °C-on 12-15 percig, majd 5-10 percig szárítsuk még a piskótát hogy kellően roppanós legyen.

Túrógombóc

Gk Food Friss pogácsa lisztkeverék felhasználásával

Tojás nélküli elkészíthető recept

Hozzávalók:

5 g lenmaglisztet (fél evőkanálnyi vagy egy teáskanálnyi) keverjünk el 15-20 ml vízzel és hagyjuk 5-15 percig állni felhasználás előtt.

A túrót törjük át, ha nagyobb rögöket találunk benne, majd keverjük hozzá a pogácsa lisztkeveréket és a lenmagliszt pépet a többi hozzávalóval együtt. Hagyjuk fél órát pihenni a tésztát, majd 8-12 darabra osszuk szét és formázzunk belőle golyókat.

Forrásban lévő sós vízben főzzük ki a gombócokat. A gombócok akkor főttek meg, amikor feljönnek a víz tetejére. Ne főzzük túl!. Szűrjük le, majd forgassuk prézlibe. porcukorral megszórva, melegen tálalhatjuk.

Krumpligombóc vagy nudli

GK Food friss pogácsa lisztkeverék felhasználásával

Tojás nélkül elkészíthető recept

Hozzávalók:

  • 50 g Gk Food friss pogácsa lisztkeverék
  • 300 g főtt, áttört, kihűtött burgonya
  • 10 g lenmagliszt 30 ml vízzel elkeverve (a tojás helyettesítésére)
  • ízlés szerint só
  • pirított morzsa, mák, cukor, lekvár, húsos ragu, gyümölcs vagy zöldség szószok, chutneyk

A hozzávalókból jól gyúrható, könnyen formázható tésztát gyúrunk.

Nudli készítésekor hosszú, 1,5-2 cm-es rudakat sodrunk és felvágjuk kb.: 2 cm-es darabokra. Ezekből sodorjuk tovább a nudlikat.

A gombóctésztát édes és sós töltelékkel is tölthetjük. Ilyenkor kiszakítunk egy darabot a tésztából, a tenyerünkbe kis lapot formázunk belőle, mely közepére kanalazzuk a tölteléket. Apró mozdulatokkal „összecsipkedjük” a tésztát és gombóccá formázzuk.

Forrásban lévő, enyhén sós ízbe tesszük a nyers gombócokat és addig főzzük, amíg felemelkednek a főzővíz tetejére. A nudlik főzésekor is ugyanígy járunk el.

A leszűrt gombócokat és nudlikat forgassuk bele prézlibe, mákba, vagy tálaljuk köretként ragukhoz.

Nagyon finom paradicsommártással, spenóttal, vagy reszelt sajttal.

Levesbetétként is kiváló, a már kész zöldséglevesünkbe üres, töltetlen, kisebb gombócokat főzzünk.

Ez a burgonyás tészta alkalmas a mélyhűtésre. Készítsük el a nudlikat és a töltött vagy töltetlen gombócokat. Rendezzük tálcára úgy, hogy ne érjenek egymáshoz és tegyük mélyhűtőbe. Amikor átfagytak töltsük tasakokba, így tároljuk felhasználásig.

Sós-ropogós perec

Gk Food barnakenyér lisztkeverék felhasználásával

HOZZÁVALÓK:

Sós máz:

  • 1 evőkanál (20-30 g) Gk Food világos kenyér lisztkeverék
  • 1 teáskanál (3 g) só
  • kb 2-5 evőkanál víz

Melegítsük elő a sütőnket 180 °C – ra.

A hozzávalókból gyúrjunk rugalmas tésztát, majd 15-25 percnyi pihentetés után dió nagyságú golyókat formázhatunk belőle. Pihentessük 10 percig, így könnyebb lesz 20-25 cm-es rudakat sodorni a golyókból. Következhet a perecek formázása, majd a felvert tojással való megkenés és díszítés. Ehhez használhatunk bármilyen magkeveréket, de maradhatunk a sós verziónál is.

(Ha élesztővel készítettük a tésztát, akkor csak újabb 30 perces pihentetést követően kenjük át tojással a perecek tetejét.)

A sós máz hozzávalóit csomómentesen keverjük el úgy, hogy palacsinta tészta sűrűségű mázat kapjunk. Ezzel csorgassuk meg a kissé beszáradt felületű pereceket.

25-30 perc alatt süssük készre 180 °C – on, de ha igazán ropogósan szeretjük a perecet, akkor még 20-30 percig hagyjuk a sütőben 120-130 °C – on.

 

 

Gluténmentes Grissini

kenyérrudacskák GK Food világos kenyér lisztkeverék felhasználásával

 

HOZZÁVALÓK:

Melegítsük elő sütőnket 180 °C – ra.

A tészta hozzávalóiból gyúrjunk rugalmas, kissé nyirkosabb felszínű tésztát. Jelentős mennyiségű vizet képes megkötni, ezért 15-25 percnyi pihentetés után könnyen kezelhető tésztát kapunk. Formázzunk belőle 25-30 g-nyi golyókat, majd ismét hagyjuk pihenni néhány percig. Sodorjunk 20-30 cm-es rudakat a tésztadarabokból, letakarva kelesszük újabb félórát.

Eközben keverjünk el az egész tojásban egy mokkáskanál sót, fokhagyma port és szárított, apróra morzsolt bazsalikomot. Kenjük át a fűszeres tojással a kenyérrudak tetejét.

Díszíthetjük, ízesíthetjük reszelt sajttal és magokkal (kömény, len, szezám, mák, apróra vágott dió, mogyoró, napraforgó vagy tökmaggal, és ezek keverékével.

Süthetjük friss fogyasztásra, akkor 25-30 perc alatt készre sütjük 180 °C – on. Ha ropogósabban szeretné fogyasztani, akkor újabb 20-30 percig 120-130 °C – on szárítsa tovább a rudakat.

 

Édes – omlós keksz

(lenmagliszt felhasználásával)

HOZZÁVALÓK:

  • 200 g búzaliszt (lehet tritikálé, tönköly)
  • 100 g pirított lenmagliszt
  • 250 g vaj vagy margarin
  • 150 g porcukor (ízlés szerint, lehet kevesebb)
  • 1 csipet só
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 teáskanál szódabikarbóna vagy fél csomag sütőpor

Melegítsük elő a sütőnket 180 C° – ra.

A liszteket keverjük össze a sóval, szódabikarbónával, vaníliás cukorral és a porcukorral. Adjuk hozzá a hideg margarint és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze. Hűvös helyen hagyjuk állni kb. fél órát, majd formázzunk diónyi golyókat a tésztából. Tepsire téve kissé nyomkodjuk le azokat.

Toljuk be a 170-180 °C-os sütőbe és a kekszek nagyságától függően 12-20 percig süssük.

A keksz ízesítésére számtalan lehetőség lehet. Tehetünk hozzá: fűszereket, azok keverékeit (fahéj, gyömbér, ánizs, szerecsendió, stb.), reszelt citrusok héját (narancs, citrom, mandarin), kakaót, csokoládét, apróra vágott aszalt gyümölcsöket, mazsolát darált diót, mogyorót, mákot.

Sütés előtt díszíthetjük, ízesíthetjük a kekszeket. Megkenhetjük a tetejét felvert tojással és megszórhatjuk kristálycukorral vagy gorombára vágott dióvak.

 

 

Karácsonyi püspökkenyér (Gluténmentes recept)

HOZZÁVALÓK:

Előmelegítjük a sütőt 180 oC-ra. Mérjünk ki 250 g „GK FOOD Gluténmentes Muffin készlisztet”. Válasszunk szét 2 db M-es méretű tojást, a tojások fehérjét robotgéppel verjük kemény habbá.

Felhabosítunk 125 g legalább 70 %-os zsírtartalmú, lágy margarint, majd keverés közben hozzáadagoljuk a tojások sárgáját. Beleszórjuk a készlisztet, és jól keverjük ki a masszát, végül a felvert tojásfehérjéket óvatosan forgassuk bele.

Ezután 100 g aszalt gyümölcs, 50 g darabolt dió és 50 g darabolt mandula egy-egy kávéskanálnyi őrölt fahéjj és őrölt szegfűszeg keverékét fakanállal könnyedén beleforgatjuk a masszába.

Egy sütőpapírral bélelt őzgerincformát félig megtöltünk a tésztával és 180 oC-on kb. 30-40 perc alatt (tűpróbáig) készre sütjük.